Thoughts

Co dokáže prostý úsměv.

Úsměv. Tak jednoduchá věc. Jde jen o pozvednutí koutků rtů a přitom tento prostý pohyb dokáže tolik. Dokáže zvednout náladu nejenom vám, ale i lidem kolem vás. Dokáže potěšit, dokáže ponouknout k opětování úsměvu, dokáže někoho donutit i tak trochu pookřát. Úsměv. Krásná, jednoduchá věc. Dovolím si tu vměstnat jedno malé vědecké okénko: Věděli jste, že i když vám je zrovna pod psa a i přesto se donutíte usmát, vyšle to takový signál do vašeho mozku, že vám bude o něco lépe? Úsměv, i ten nucený, vysílá zkrátka do mozku chemickou reakci, díky které se cítíte šťastnější. Taková zjištění mě nikdy nepřestanou udivovat.
Snažím se usmívat. Snažím se usmívat hlavně na lidi kolem sebe, i když to kolikrát není vážně vůbec jednoduché, protože no, víte… prostě lidi. V majoritní většině se vám pravděpodobně nepovede úsměvem probořit tu jejich mrzutost, ale občas, občas to třeba vyjde. A to se pak na náladě odrazí neskutečně. Nebo alespoň u mě to tak bývá. Mám z toho jednoduše radost, když někdo úsměv opětuje a nosí ho třeba i jenom pár minut poté.
Usmívejte se lidi! Je to klišé, které jsme všichni už mnohokrát slyšeli, ale úsměv vás vážně nic nestojí a přitom dokáže tolik. A myslím, že by všem bylo lépe, kdyby kolem sebe vídal méně mrzutých tváří a více úsměvů. Nemyslíte?

6 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.