Recenze,  Thoughts

Big Magic, aneb tak trochu jiná knižní recenze.

Mám ve zvyku psát knižní recenze v jednom stejném formátu, který je dle mého názoru jednoduchý, přehledný a není zbytečně dlouhý. Tato kniha, o které budu psát, mě ale ponoukla k tomu vzít to trochu z jiné stránky. Bylo v ní totiž mnoho skvělých myšlenek, které mě donutily se nad kreativitou zamyslet trochu jinak a hlavně k ní i jinak začít přistupovat.

Kniha, o které vám budu dnes psát, se jmenuje Big Magic – Creative living beyond fear od Elizabeth Gilbert. V českém jazyce je tuším název přeložen doslovně jako Velké kouzlo. Jak je již asi jasné, z prvního odstavce i z názvu knihy, je o kreativitě, o kreativním myšlení a celkově o kreativním procesu.

Big Magic jsem si zakoupila hlavně pro to, protože již delší dobou se svou kreativitou bojuji a doufala jsem, že mi ji tato kniha navrátí. Samozřejmě, že to takto nefunguje, věděla jsem to před jejím zakoupením i během jejího čtení. I tak jsem ale naivně doufala v jednoduchý proces.

Elizabeth píše o odvaze, kterou kreativní proces může vyžadovat a kterou je potřeba vynaložit. „And we all know that when courage dies, creativity dies with it.“ Píše o strachu, který bychom měli mít a o strachu, který naopak vůbec nepotřebujeme. Zmiňuje rovněž důvěru v sebe samu a ve své vlastní dovednosti. Zmiňuje vytrvalost a okouzlení. Nebere si servítky, své myšlenky umí předat stejně dobře v seriózní podobě i v té humorné. „Perfectionism is just fear in fancy shoes and a mink coat.“ Předává své vlastní zkušenosti v podobě příběhů, s kterými je možné se lehce ztotožnit a danou „problematiku“ tak i lépe pochopit. Musím ale říct, že ne všechny myšlenky se mnou rezonovaly. Některé na mě byly trochu moc… spirituální? Ano, spirituální. Rozhodně to nemíním nijak odsuzovat, jen k tomuhle osobně zrovna moc blízko nemám. Tak či tak jsem ráda, že jsem si tuto knihu mohla přečíst a už jenom tím, že jsem nad kreativitou začala přemýšlet trochu jiným způsobem než že „je ztracená navždy“, splnila svůj účel.

 

3 Comments

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.